Vítejte na stránkách o cestování

Panamský průplav

Panamský průplav spojuje Atlantský oceán s Tichým. Průplav je dlouhý 81,6 km. Průplav má šest zdymadel (Pedro Miguel, Miraflores,…). Do zdymadel je voda napouštěna z Gatunského jezera, skrz které kanál vede.

O průplavu

S myšlenkou spojit oceány koketovali už i Španělé nedlouho poté, co Amerika byla objevena. V šestnáctém století španělský král Karel V. vydal rozkaz, bylo zahájeno topografické měření. Udělat průplav v této době nebylo reálné. Španělé si tedy museli vystačit s takzvanou Křížovou cestou, která vedla skrz prales přes, Panamskou šíji. Jezdili zde koňská spřežení a muly. Cesta byla vydlážděna oblázky a její pozůstatky se v pralese dochovali dodnes.

V roce 1879 už byl na světě návrh na vybudování Panamského průplavu. Návrh měl na svědomí tvůrce Suezského průplavu Ferdinand de Lesseps. A tak Francouzi začali se stavbou. Za neúspěchem možná stálo to, že průplav měl být na úrovni moře. Dvacet tisíc dělníků umřelo při stavbě. Smrt způsobila malárie, tyfus, žlutá zimnice a namáhavá práce v tropech. Francouzi to roku 1889 vzdali. Zvládli jednu třetinu kanálu, která je stála 287 milionů dolarů.

V roce 1901 Američané přišli na to, že by se dal průplav dostavět. V roce 1904 začali. Přestože dělníci měli lepší pracovní podmínky i zázemí, zemřelo jich při stavbě dvaadvacet tisíc. Američané vymysleli systém zdymadel. Slavnostní otevření se konalo roku 1914, ale do plného provozu byl Panamský průplav uveden až roku 1920. Roku 2000 byl Panamský průplav předán Američany Panamě.

Poplatky za proplutí za rok jsou asi 470 milionů dolarů. Cesta průplavem trvá asi devět hodin.

Miraflores I.jpg
Miraflores II.jpg
Miraflores III.jpg
08.12.2008 21:37:21
marcelalukacevic
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one