Vítejte na stránkách o cestování

Maroko 2010

Cesta Evropou

5. ledna v pět hodin a pět minut vyrážíme, tentokrát ve třech s kamarádem Šotkem. Cesta Evropou proběhla dobře, ujeli jsme velké sněhové nadílce, která se valila na Čechy. Šestého večer přijíždíme přímo na večeři ke kamarádům, tímto děkujeme za vřelé uvítání.

 - obrázek

- obrázek

Gibraltar

7. 1. 2010

Gibraltar je zámořské území Velké Británie a nemohli jsme ho nenavštívit.

Maroko

Oproti předchozím cestám je Maroko blízko a proto jsme se rozhodli jet autem, také jsme se těšili na to, jakou svobodu auto dává. Budeme si moci zastavit tam, kde chceme. Maroko je možná blízkou zemí, přesto exotickou. Čekala na nás jiná kultura, jiné náboženství, jiné zvyky, jiná architektura, odlišné, ale výborné jídlo a jiná příroda.

Maroko je konstituční monarchií od roku 1957. Dříve bylo Maroko španělskou a francouzskou kolonií. Hlavou státu je král Muhammad VI. Maroko leží na severozápadě Afriky.

Tetouan - obrázek

Tetouan - obrázek

Tetouan / Tétouan/

Město leží na úpatí pohoří Rif a do roku 1956 bylo hlavním sídlem Španělského protektorátu. Medína, to je nejstarší část města, patří od roku 1997 ke světovému dědictví.

Tetouan - obrázek

Tetouan - obrázek

Tetouan

Naše první návštěva medíny v Maroku. Nemohli jsme vynechat tržiště v útrobách starého města.

Směr Afrika

8. 1. 2010

Pár fotek, ranní káva a jedeme do přístavu. Tady už pracují Marokánci, takže nám jeden z nich pomáhá koupit lístky a díky němu jsme za necelou hodinku na trajektu. V Africe vystupujeme ještě ve španělském městě Ceuta a jedeme na přechod. Trochu to trvá, tak si Šotek krátí dlouhou chvíli natáčením, naneštěstí si ho všímá jeden z celníků, ale dopadlo to dobře, jen jsme to museli smazat. Ano, my víme, pokud člověk netouží po exotickém vězení, tak není vhodné fotit hraniční přechody, důležité mosty a přehrady a už vůbec ne vojenské objekty.

Chefchaouen - obrázek

Chefchaouen - obrázek

Medína v Chefchaouenu

Prolézat uličky v medíně byl zážitek, nepřestávalo nás to bavit, pořád bylo na co koukat.

Chefchaouen - obrázek

Chefchaouen - obrázek

Chefchaouen

Za tmy jsme dorazili do Chefchaouenu, kde se na nás vrhli naháněči hotelů. Nevšímali jsme si jich. Poprosila jsem jednu dívčinu, jestli by nám s hotelem neporadila, byla velice ochotná, ale levné hotely byly obsazené. Nakonec jsme se ubytovali kousek od medíny za 120 Dh.

9. 1. 2010

Probudili jsme se do deštivého počasí, ale nevadilo nám to. Už jsme se těšili na modrobílou medínu. Možná i díky tomu dešti krása starého města vynikla.

Chefchaouen - obrázek

Chefchaouen - obrázek

Chefchaouen

Budování Chefchaouenu hodně souvisí s historií Španělska, které roku 711 dobyli Arabové /Maurové/. Maurská kultura vzkvétala. Od jedenáctého století si začali křesťané Španělsko dobývat zpátky. Muslimové a Židé utíkající před křesťany do Afriky samozřejmě zakládali města, anebo alespoň hodně ovlivňovali architekturu měst. Chefchaouen postupně budovali muslimští utečenci. Do města nepustili lidé jiného vyznání, to se změnilo až roku 1912 počátkem španělského protektorátu.

Chefchaouen - obrázek

Chefchaouen - obrázek

Chefchaouen

Dnes žije městečko hlavně z turistického ruchu.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one