Vítejte na stránkách o cestování
Jaipur - obrázek

Jaipur - obrázek

Ubytování

Řidiči rikš znají oblíbené hotely turistů, a i kdyby zrovna ten Váš neznali, věřte, že to nějak zjistí a Vy budete, tam kde chcete být. Vždyť jejich rikša živí početnou rodinu. Nezapomeňte si cenu dohodnout předem. My jsme se ubytovali v Evergreen Guest House. Je to místo, kde je hodně pokojů a můžete si vybrat, jestli chcete bydlet levně v obyčejném pokoji, anebo dráž v lepším pokoji. My se ubytovali za 300 R. Pokoj s koupelnou. Obrázek zachycuje místa, kudy jsme šli z hotelu za památkami.

Růžové město

Město a jeho hluk, auta a rikši, které troubí. Drobní prodejci, kteří mají své zboží hrdě vystavené na ulici. Lidé, kteří se někam potřebují rychle dostat… Telefonující dívka, která se usmívá….

Jaipur I..jpg
Jaipur II..jpg
Jaipur III..jpg
Jaipur - obrázek

Jaipur - obrázek

Cesta Růžovým městem

Ve městě není moc jednoduché se zorientovat, a tak jsme se nechali vozit v cyklo-rikše. Pán si účtoval asi 50 R za celou projížďku.  Viděli jsme Hawa Mahal, Jal Mahal a nakonec City Palace. Tato cesta byla tak levná, protože se nám snažil zastavovat v každém obchůdku. Byli jsme se podívat akorát v obchůdku, kde sami vyrábějí stříbrné šperky… Kdybychom si v každém obchodě něco koupili, tak by za to náš průvodce dostal provizi.

Hawa Mahal - obrázek

Hawa Mahal - obrázek

Hawa Mahal

Tento palác byl postaven roku 1799 a říká se mu také palác větrů. Možná proto, že má spoustu oken a i díky nim je v paláci v horkých měsících docela příjemně. Palác má 953 malých okýnek, která umožňovala obyvatelkám sledovat chod města, aniž by někdo viděl jejich tvář, což nebylo žádané.

 

Jaipur - obrázek

Jaipur - obrázek

Jal Mahal

Vodní palác byl postaven v 18. století. Palác leží uprostřed jezera Man Sagar /Man Sagar Lake/. Jal Mahal sloužil k relaxaci. Když jsme v Jaipuru byli my, palác nebyl přístupný turistům, ale dlouho už existuje studie, podle které se vyčistí jezero, které je znečištěné odpadními vodami a zrenovuje se palác, který by poté mohl být zpřístupněn.

 

Jaipur - obrázek

Jaipur - obrázek

City Palace

Městský palác nechal postavit maháradža Jai  Singh v 18.století. Důvod byl stěhování z nedalekého Amberu. Dodnes palác vlastní bývalý mahárádža a palác je mimo obytné části přístupný turistům. K vidění jsou zde velkolepé stříbrné nádoby, které mahárádža Sawai Madho Singh II potřeboval k přepravě posvátné vody z řeky Gangy při své cestě do Anglie. Do jedné nádoby se vejde asi 4000 litrů.

City palace

Další obrázky z návštěvy městského paláce. Na druhé fotce je k vidění stříbrná nádoba na vodu.

City palace I.jpg
City Palace II.jpg
City Palace III.jpg

City palace

V paláci nás také zaujaly portály. Každý ze čtyř portálů znázorňuje jiné roční období.

 

jaro.jpg
léto.jpg
podzim.jpg
zima.jpg
Ajmer - obrázek

Ajmer - obrázek

Ajmer

Do Ajmeru jsme se ráno dostali celkem pohodlně autobusem. /I v tomhle nám byl velkým pomocníkem knižní průvodce Lonely Planet. Vyhledáte si, kde je nádraží, podle malé mapky, a víte, kolik Vás ten autobus bude stát a jak dlouho bude cesta trvat, jestli nebude rychlejší vlak. / Poté jsme si najali rykšu, abychom se dostali do „Bhola Hotelu“. Řidič nás přemlouval, ať tam nejezdíme, že to není dobrý hotel, že je tam jen dobrá restaurace, že nás dopraví do lepšího hotelu, ale nenechali jsme se přesvědčit. Hotel opravdu nic moc, nejhorší to však nebylo, a pokoj stál 250 Rs. Výhodou byla i ta restaurace, kde vařili dobrá indická jídla. Na obrázku ulice v Ajmeru.

Ajmer - obrázek

Ajmer - obrázek

Ajmer

13. 1. 2009

Město Ajmer je známé hlavně jako poutní místo muslimů. Poutníci zde navštěvují hrobku, kde je pohřben světec Khwaja Muin-ud-din Chishti. Nás sem nalákal džinistický chrám-Nasiyan Red Temple. Na obrázku je ulice v Ajmeru.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one