Vítejte na stránkách o cestování
Agra - obrázek

Agra - obrázek

Agra Fort

Seznámili jsme se nejenom s památkou, ale začínali jsme objevovat i národní koníček Indů. Focení cizích turistů, pokud možno ženského pohlaví. Pro tentokrát nám toto hobby přišlo nevinné. Lidi byli slušní, pokaždé se nás zeptali, zda se s námi mohou vyfotit.

Návštěva Taj Mahalu

10. 1. 2009

Taj Mahal je dobré navštívit brzo ráno a tak jsme ještě s dalšími návštěvníky stáli před svítáním frontu. Vstupné je pro cizince 750 Rs a dostanete návleky zdarma a láhev vody. Vodu jsme z nich nemámili, dobrovolně se k tomu neměli. Předpokládají, že si to na vstupence nepřečtete.

 Obdivovali jsme klasický pohled na zrcadlící se Taj Mahal a všímali jsme si zajímavých vypracovaných detailů.

Taj Mahal III.jpg
Taj Mahal II.jpg
Taj Mahal I.jpg
Fatehpur Sikri - obrázek

Fatehpur Sikri - obrázek

Fatehpur Sikri

Fatehpur Sikri je malé městečko vzdálené necelých 40 km od Agry. Roku 1570 ho založil Akbar, vnuk zakladatele Mughulské říše Babura. Akbar měl dlouho své sídlo v Agře, ale později potkal svatého muže / Salim Chishti /, který mu údajně předpověděl narození potomka. Syn se mu doopravdy narodil a tak na počest tohoto svatého muže a na znamení vítězství /Fateh znamená vítězství/, bylo založeno město Fatehpur Sikri. Město bylo ale už roku 1585 opuštěno. Proč? Ani historikové se v téhle otázce neshodnou.

 

Fatehpur Sikri

Po návštěvě Taj Mahalu jsme měli do večera ještě spoustu času, tak jsme nasedli do autobusu a jeli jsme navštívit Fatehpur Sikri. Po příjezdu do městečka jsme byli trochu zmatení, nevěděli jsme, kde je vstupní brána k palácům. Toho využil student koránu, který nás provedl po zajímavých místech a původně za to ani nechtěl žádné peníze. Nakonec nás zavedl ke stánku, který patří jeho rodině. Koupili jsme si nějaké suvenýry. Zrovna se zde konala nějaká slavnost a tak se nám později po prohlídce podařilo mu zdrhnout do restaurace na kávu, ale student byl trpělivý a poté, co jsme vyšli, tak byl celý šťastný, že nás vidí. My zas tak ne, dali jsme mu nějaké drobné, aby nás nechal jít, a tím jsme ho urazili, protože jsme jeho ochotu provést nás zadarmo dostatečně finančně neocenili.

Každou sobotu se v Fatehpur Sikri konají trhy
Každou sobotu se v Fatehpur Sikri konají trhy
Fatehpur Sikri 2.jpg
Fatehpur Sikri 3.jpg

Naše poznatky

Nejdříve trochu o počasí. Jelikož jsme přiletěli v lednu, tak v okolí Agry ještě nebylo spalující vedro, takže jsme si rychle zvykli. Trápil nás akorát opar při focení památek.

Najít levné ubytování v Agře je celkem jednoduché. Největší výběr je ve čtvrti Taj Ganj, kde jsme se ubytovali i my v hotelu Shanti Lodge za 300 Rs v obyčejném pokoji. Na hotýlku byla nejzajímavější restaurace na střeše, kde jsme si užívali celkem dobrý výhled na Taj Mahal.

Pokud se Vám nechce po Agře chodit pěšky, nejjednodušší dopravou po městě je využít služeb rikš, ať už cyklo, nebo moto. Samozřejmě to chce smlouvat, protože si řidiči říkají minimálně dvakrát tolik, než je obvyklá cena. Za jeden kilometr jsme dávali asi 10 Rs.

Do blízkého městečka Fatehpur Sikri a zpátky do Agry jede spousta autobusů denně. Na zpáteční autobus jsme čekali na křižovatce před městem. Nechat se provést samozvaným průvodcem ve Fatehpur Sikri mělo i své výhody, neotravovali nás další průvodce, studenti a žebráci, náš student je odháněl. Možná proto, aby na něj něco zbylo.

Jedna z ulic v Agře
Jedna z ulic v Agře
Prádelna
Prádelna

Keoladeo National Park

11. 1. 2009

Tento přírodní park leží blízko města Bharatpur. Z autobusu jsme tedy vystoupili dříve, než zajel do města. Bylo brzy ráno a byla ještě zima a tak jsme si s místníma dali čaj. Později jsme šli do parku. Odložili jsme si batohy a půjčili si kola za 25 Rs jedno kolo na hodinu.

Měli jsme být chytřejší a nejdříve se ubytovat v nějakém hotelu, levnější jsou kousek dál od parku, drahé jsou blíže k parku. V hotelech se kolo dá za 30 Rs pronajmout na celý den. Hotel, ve kterém jsme se ubytovali my, nemohu doporučit, přestože byl za 250 Rs více než výborný.

Keoladeo 1.jpg
Keoladeo 2.jpg
Keoladeo 3.jpg

Keoladeo National Park

Začátky tohoto národního parku jsou velice zajímavé. Místní maháradža vymyslel, že by se svými hosty z Anglie mohl střílet kachny, nechal vytvořit umělá jezírka. Ta se stala zimovištěm spousty ptáků. Dnes je park zařazen mezi přírodní památky UNESCO.

Keoladeo 1.jpg
Keoladeo 2.jpg
Keoladeo 3.jpg
Jaipur - obrázek

Jaipur - obrázek

Jaipur

12. 1. 2009

Brzo ráno jsme se nasnídali a pak se nechali zavést rikšou k autobusu, který jel do Jaipuru. Když jsme kdesi ve městě vystoupili, tak se o nás dohadovali řidiči rikš. Jaipur má přes 2,5 milionu obyvatel. Takže jsme moc neváhali a nechali se odvést do hotelu. I tohle se dalo vidět v Jaipuru, viz obrázek

 

 

Jaipur - obrázek

Jaipur - obrázek

Jaipur

Město Jaipur bylo založeno roku 1727 mahárádžou Sawai Jai Singh II.  Královská rodina předtím sídlila v nedalekém městě Amber. Jaipur je hlavním městem státu Rajastan. Jaipuru se také říká růžové město. Vlastně, nejenom se mu tak říká, ono růžové je. Proč? Roku 1853 bylo město natřeno na růžovo, růžová barva znamená pohostinnost, měli zde totiž důležitou návštěvu – britského prince Alberta. Na obrázku je pohled na město z paláce větrů.

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one