Vítejte na stránkách o cestování
Varanasi - obrázek

Varanasi - obrázek

Manikarnika ghat a moksha

Moksha, nebo česky mókša znamená pro hinduisty to samé, co pro buddhisty nirvána. Je to ukončení koloběhu života. Po smrti vás nečeká další život, ale už jen vysvobození, mókša. Cesta k mókše je většinou zdlouhavá, takový život je pak o odříkávání. Více zde - Mókša - Wikipedie. Ale může to být i jednodušší…

Když už jsme byli na takovém místě, jako je Varanasi, tak nás hodně zajímali všechny ty věci okolo pohřbů. Posvátná řeka Ganga, okolo ní se všechno točí. Život i smrt.

Už, když jsme přijížděli do města, tak nám řidič rikši prozradil, že je velice rád, že žije ve Varanasi, přestože mu už několik dětí umřelo, pravděpodobně kvůli posvátné vodě z řeky Gangy. Řeka dává lidem život a naději a na oplátku do řeky proudí vše nepotřebné. Ano, po smrti i nepotřebná schránka – tělo. Většinou se tělo musí spálit na ghátu, ale jsou i výjimky. Těla krávy, malého dítěte, těhotné ženy nebo člověka uštknutého hadem jsou posvátné, tak se pohřbívají do řeky celé. Všechna ostatní těla čeká obřad spálení.

Motali jsme se u  Manikarnika ghatu a viděli jsme člověka – bráhmana, jak stojí u kupiček s dřevem. Byla jsem zvědavá, tak jsem se začala ptát a on byl ochotný mi odpovídat.

16.10.2011 15:39:03
marcelalukacevic
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one