Vítejte na stránkách o cestování

Indie

Mnohokrát jsme četli, nebo slyšeli, že Indii budeme buď milovat, nebo nenávidět. Zamilovali jsme si nádherné paláce a pevnosti, obdivovali jsme přírodu. Odpadky, které se někde válely na ulici, jsme nesnášely, lidé nás častokrát překvapili, i nepříjemně. Indie je pro nás země velkých zážitků.

Na letišti v Delhi

8. 1. 2009

Let do Indie byl celkem příjemný, letiště už nám tak přátelské nepřipadalo, ale přesto jsme tu chvíli odpočívali, přiletěli jsme totiž brzo ráno. Zjistili jsme, že do centra jezdí autobusy, ale názvy stanic byly napsány pro nás nesrozumitelným jazykem, tak jsme pro tentokrát zvolili dražší verzi, taxi. Taxíky, které vypadaly jako oficiální, ty se nabízeli za 800 Rs.

Rady k nezaplacení

Nakonec jsme jeli do centra za 400 Rs. První naše chyba byla, že jsme se chtěli nechat odvést do Starého města a poté jsme na tom nelpěli a souhlasili jsme s tím, že nechat se odvést do kanceláře turistických informací, není zas až tak špatný nápad. Jenže takovýchto kanceláří je v New Delhi asi milion. Shodou okolností jsme ráno navštívili asi čtyři podobné kanceláře zaměřené na „pomoc“ turistům. Přestože se všude tváří, alespoň ze začátku, příjemně, jde jim hlavně o peníze. Takže se dovíte, že levné hotely jsou obsazené, vlak do jiného města pojede až za pět dnů a autobusy nejezdí kvůli smogu. Může to znít neuvěřitelně, ale my jsme tomu uvěřili a tak jsme si raději pronajali auto i s řidičem a vydali se ještě ten den do Agry.

Delhi /Dillí/

Delhi bylo hlavním městem v dobách starověku i středověku, ale za britské vlády byla hlavním městem Kolkata/Calcutta, Kalkata/. Začátkem 20. Století se začalo se stavbou New Delhi/Nové Dillí/ a New Delhi se tak stalo hlavním městem. New Delhi je část Delhi a leží jižně od Old Delhi (staré město). Delhi je druhým největším městem Indie a žije v něm asi 14 milionů obyvatel.

Naše poznatky

Jak už Vás jistě napadlo, turistické informace v Delhi jsou vlastně kanceláře cestovní.  Aby se člověk těmto institucím vyhnul, radím, přibalte si do batohu průvodce, třeba toho od Lonely Planet, který nám byl později velkým pomocníkem. Jsou v něm užitečné informace o dopravě, ubytování a stravování a historická fakta…V Delhi je doopravdy hodně znečištěné ovzduší, ale přesto odtud denně odjíždí hodně autobusových spojů a to velmi často. Od ostatních cestovatelů jsme se dozvěděli, že v Delhi, obzvláště v části Paharganj, je spousta levných hotelů okolo 200-500 Rs. Některé jsou doporučené v Lonely Planet.

Agra - obrázek

Agra - obrázek

Agra

Historie města Agry je bohatá. Agra je zmiňována už ve staré literatuře, ale je však známá díky hrobce Taj Mahal a tomu by nebylo, kdyby panovník Babur, zakladatel rodu Mughalů nedobyl roku 1526 Dillíský sultanát /ve kterém vládly muslimské dynastie/.Babur od té doby spravoval celou severní Indii. Rod Mughalů byl mongolského původu a také byli muslimové. V 16. a 17. Století za panování Mughalů se v Agře stavěli budovy, které dnes obdivujeme. Na obrázku ulice v Agře.

Cestou do Agry

8. 1. 2009

Cestou do Agry jsme si říkali, co tady v té Indii budeme dělat. Architekturu, kterou jsme vnímali z okna auta, nás neuchvátila. Polorozbořené baráky/přesto obydlené/ sice občas prostřídala nějaká moderní budova, anebo zajímavá vila, ale ani to nám první dojem nějak nezlepšilo.

 

Agra - obrázek

Agra - obrázek

Taj Mahal

Příběh tohoto skvostu začal vlastně už roku 1593, kdy se narodilo v Agře děvčátko jménem Arjumand Banu Begum, kterou později bude znát celý svět pod jménem Mumtaz Mahal. Roku 1612 po pětiletém zasnoubení se stává třetí ženou vládce Mughulské říše na indickém subkontinentu.Shah Jehan ovšem miloval jenom Mumtaz Mahal, která mu byla vším. Manželkou, milenkou i přítelem. Často ho doprovázela i na jeho válečných taženích. Za vládnutí Shah Jehan říše prosperovala, za jeho života vznikala spousta důležitých staveb. Doba jeho vládnutí bývá označována jako Zlatý věk Mughalů a to se nevztahuje jen na architekturu. Roku 1631 Mumtaz Mahal umírá při porodu jejich čtrnáctého dítěte. Vládce byl zničen a na uctění své jediné lásky dal o rok později vystavět mauzoleum – Taj Mahal.

Agra - obrázek

Agra - obrázek

Taj Mahal

Taj Mahal se stavěl celých 22 let, uvádí se, že na něm pracovalo 20 000 dělníků. Taj Mahal byl postaven z mramoru a vyzdoben drahokamy a polodrahokamy. Mramor byl do Agry /stát Uttar Pradesh/dopravován z lomů, které se nacházejí ve státě Rajasthan.

Nový příspěvek - obrázek

Nový příspěvek - obrázek

Taj Mahal

 A tak po dostavbě mohlo být tělo  Mumtaz Mahal převezeno do Taj Mahalu.  Vládce Shah Jehan roku 1657 onemocněl, jeho syn Aurangzeb vycítil příležitost, stal se vůdcem povstání a svého otce uvěznil v Agra Fort/pevnost v Agře/. Po smrti bylo jeho tělo v tichosti pohřbeno vedle jeho milované ženy Mumtaz Mahal.

Agra - obrázek

Agra - obrázek

První ráno v Agře

9. 1. 2009

Hned ráno jsme se museli přestěhovat, protože do hotelu, který nám vybral řidič našeho pronajatého auta, se měl dnes nastěhovat zájezd. Ubytovali jsme se v hotýlku, který je v blízkosti Taj Mahalu a z jeho restaurace na střeše byl na Taj Mahal i dobrý výhled.

Za řekou

Později jsme se nechali převést přes řeku Yamunu. Převozník- vyděrač za tuhle „námahu“ chtěl 100 Rs. Za to se nám ovšem nabídl netradiční pohled na Taj Mahal. Byli jsme nadšení. V dálce /stáli jsme čelem k Taj Mahalu/ jsme po pravé straně viděli železniční most. Lenivým tempem jsme směřovali k němu. V romantické procházce nás vyrušovali jenom děti. Chlapci se nechali od nás fotit, děvčata ne. Akorát nechápali, proč jsme jim nepřinesli čokoládu. Dvě slova uměli anglicky, čokoláda a peníze.

Na mostě

Přes most už nás děti nedoprovázeli, ale doprovázeli nás pohledy místních, jakoby si říkali, co tady ti cizinci dělají. Most byl plný lidí, ale další turisti jsme nepotkali. Ocitli jsme se blízko Agra Fort, jenom jsme museli najít vchod…

Agra - obrázek

Agra - obrázek

Agra Fort

Na místě dnešní pevnosti stála v době Dillíského sultanátu tvrz. Mughalský vládce Akbar nechal v letech 1565 až 1574 pevnost rekonstruovat a dostavět, od této doby má dnešní podobu. Pevnost je postavená hlavně z červeného pískovce a dnes je zapsána v Unesco. Pevnost ve své době nesloužila jen jako úschovna pro důležité věci /např. pokladna/, ale vládci tu přijímali důležité návštěvy, cestovatele a velvyslance z cizích zemí.

Sunderbans - obrázek

Sunderbans - obrázek

Vesnice Pakhirala a Sunderbans Tiger Reserve

10. 3. 2009

Vydali jsme se k největší říční deltě světa, do které ústí řeky Ganga, Brahmaputra a Méghna. V okolí delty jsou zachovalé pralesy a díky tomu je zde národní park. Dostat se do vesnice Pakhirala chce hodně trpělivosti. Kus cesty jsme jeli autobusem, pak jsme jeli motocyklkárou a největší lahůdka bylo poslední vozítko – cyklorikšakára. Po nepříjemné cestě nás uvítala milá vesnička.

Agra - obrázek

Agra - obrázek

Cestou k pevnosti

Pevnost jsme si od železničního mostu akorát obešli. Když jsme viděli davy lidí, tak nám bylo jasné, že jsme správně. Museli jsme odmítat spoustu průvodců a odhánět prodejce, kteří byli udivení, že si nechceme od nich nic koupit. Po zaplacení 250 Rs za jednoho jsme se konečně ocitli za branou. Indové samozřejmě platí míň!

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one